Складання таблиць додавання та віднімання числа 1
Мета: скласти та засвоїти таблицю додавання і віднімання числа 1, формувати вміння розв`язувати приклади і задачі з опорою та без опори на таблицю додавання і віднімання числа 1, розвивати обчислювальні навички, виховувати спостережливість, кмітливість, любов до математики.

Обладнання та наочність: Богданович М.В. Математика: Підручник для 1кл. –К: Освіта, 2003. с. 46, слайди, створені в програмі Microsoft PowerPoint.

Мультимедійний проектор, інтерактивна дошка, комп`ютер.



Тип уроку: комбінований



Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

(Привітання)

Сьогодні у нас незвичайний урок, бо допомагати вивчати математику нам будуть наші розумні друзі – комп`ютери.

З їх допомогою ми будемо вивчати новий матеріал, навчимося розв’язувати різні приклади та задачі.

Комп’ютер перенесе нас до казкового зимового лісу. Допоможемо пташкам та тваринкам, які живуть в лісі і потребують нашої допомоги, вижити в складних умовах зими.



ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.



Кількісна і порядкова лічба.
- Зараз я прочитаю вірш, а ви полічіть, скільком тваринкам холодно взимку, скільки тваринок потребують допомоги?

Холодно взимку зайчатам і білці,

Песику в будці, в сараї корівці.

Мерзнуть у котика лапки і вуха,

Мерзне ворона в лиху завірюху.

Горю зарадити можемо –

В будку Шаркові настелем соломи,

Зайчикові покладемо під кущик

Кілька морквинок, листочок капусти.

Теплу корівці поставим водичку.

Птицям насиплемо крихт в годівничку...

Як допоможемо дружно, малята,

Виживуть взимку птахи і звірята.

Я. Левченко

- Кого з них ми можемо зустріти в зимовому лісі?

(зайчика, білочку)

Нам потрібно їм зателефонувати і запитати, чи можна до них прийти у гості?
Зателефонуємо ми за допомогою цього телефона.
- Придивіться уважно, чи всі цифри є? (не всі, деякі цифри стерлися).

Щоб зателефонувати звірятам, нам потрібно визначити, зображення яких цифр відсутнє на диску (на екрані інтерактивної дошки з`являються зображення цих чисел 6, 7, 8, 9, 0).



Вчитель:

Щоб ми змогли вирушити у подорож до лісу, нам потрібно відповісти на декілька запитань.



- Яке наступне число для числа 5?

- Назвіть число, яке слідує після числа 7.

- Яке число називають за числом 8?

- Яке попереднє число для числа 10?

- Яке число називають перед числом 6?



Вчитель:

Ви правильно відповіли на мої запитання, і ми з вами опинилися в казковому лісі.

Першими ми зустріли зайченят. Прослухайте віршик і скажіть, скільки зайчаток було на галявині?



П`ять зайчаток – сірі спинки,

Заховались за ялинки.

А оцих зайчаток п`ять

На галявині тремтять,

Бо ялинок в них нема,

Сірий вовк їх упійма.

Швидше, діти, поможіть

Їм ялинки посадіть.



Вчитель:

Діти, зайченята тікають від вовка, деякі заховались за ялинки, а деяким не вистачило ялинок. Вони хочуть, щоб ви посадили ялинки, за якими можна заховатись.

- Скільки зайченяток заховалось за ялинками? (5)

- Скільком зайчикам не вистачило ялинок? (5)

- Давайте посадимо першу ялинку.

- Скільки тепер ялинок? (6)

- Який зайчик заховався? (Заховався шостий)

- Як утворилось число 6? (до числа 5 додали число 1)

- Давайте посадимо ще одну ялинку.

- Скільки тепер ялинок? (7)

- Як утворилося число 7? (до 6 додали 1)

- Який зайчик заховався? (7 – ий)

- Чи всім зайчикам вистачає ялинок? (ні)

- Тоді посадимо ще одну ялинку.

- Скільки тепер ялинок? (8)

- Як утворилося число 8? (до 7 додали 1)

- Який зайчик заховався? (8 – ий)

- Посадіть ще одну ялинку.

- Скільки тепер ялинок? (9)

- Як утворилося число 9? (до 8 додали 1)

- І посадимо останню ялинку.

- Скільки тепер ялинок? (10)

- Як утворилося число 10? (До 9 додали 1)

Вчитель:

- Як ми отримували кожне наступне число? (додавали число1)

- Як ми отримували кожне попереднє число? (віднімали число1)

Висновок:

Отже, щоб отримати наступне число, потрібно додати число 1;

щоб отримати попереднє число, потрібно відняти число 1.



2. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

- Як називаються числа при додаванні?

- Якщо додаємо, то збільшується чи зменшується число?

- Якщо віднімаємо, то число збільшується чи зменшується?



ІІІ. Оголошення теми уроку і мотивація навчальної діяльності.

- А сьогодні ми з вами складемо таблицю додавання і віднімання числа 1, навчимося розв`язувати приклади і задачі з використанням таблиці додавання і віднімання числа 1. Це допоможе вам поглибити свої знання з математики, у майбутньому добре розв`язувати приклади, задачі.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Сприймання нового матеріалу.

(на екрані інтерактивної дошки з`являється зображення годівнички з пташкою)

- Яка пташка сидить на годівничці? (Синичка)

- Отже, вивчити таблицю додавання числа 1 допоможуть нам синички.

- Діти, а в кого вдома є годівнички?

- Чи підгодовуєте ви птахів?

- А ви знаєте, що синиця з`їдає більше шкідників за добу, ніж важить сама.



Який приклад на додавання можна скласти, щоб дізнатися про кількість всіх синичок? (3+1=4)
Подивіться на приклади, які ми склали. Як себе поводить 1 доданок?
(збільшується на 1)

Що можна сказати про 2 доданок?
(залишається незмінним і дорівнює 1)

Що можна сказати про суму? (збільшується на 1)
Скільки синичок на годівниці? (4)
Скільки прилетіло? (1)
Який приклад на додавання можна скласти? (4+1=5)
Яке число дістали, коли додали 1? (наступне)
- А далі ви будете уважно слідкувати за синичками і з їх допомогою складати приклади.

Отже, ми склали таблицю додавання числа 1:

1+1=2

2+1=3

3+1=4

4+1=5

5+1=6

6+1=7

7+1=8

8+1=9

9+1=10

- Прочитайте всі приклади. Яке число додавали у кожному прикладі? (1)

Вчитель: Тому таблиця називається таблицею додавання числа 1.

- Порівняйте число, до якого додавали число 1, і число, яке отримали при цьому.
Висновок: додаючи число 1, отримували наступне число.

(На екрані інтерактивної дошки зображено 2 шишки)

- Що ви бачите на екрані? (шишки).

- Давайте складемо таблицю віднімання числа 1 за допомогою шишечок.

Скільки шишечок на гілочці? (2)
Скільки зірвали? (1)
Який приклад на віднімання можна скласти, щоб дізнатись, скільки шишок залишилось? (2-1=1)
Яке число отримали, коли відняли 1? (попереднє)
Скільки шишечок на гілочці? (3)
Скільки зірвали? (1)
- Який приклад на віднімання можна скласти, щоб дізнатись, скільки шишечок залишилось? (3-1=2)

Яке число отримали, коли відняли 1? (попереднє)
Скільки шишечок на гілочці? (4)
Скільки зірвали? (1)
- Який приклад на віднімання можна скласти? (4-1=3)

- Яке число отримали, коли відняли 1? (попереднє)

Вчитель: Надалі уважно слідкуйте за екраном дошки, продовжуйте складати приклади на віднімання.

(Учні слідкують за кількістю зірваних шишок і продовжують складати таблицю віднімання числа1)



2-1=1

3-1=2

4-1=3

5-1=4

6-1=5

7-1=6

8-1=7

9-1=8

10-1=9



Висновок: отже, ми склали таблицю віднімання числа 1:

Прочитайте кожний приклад. Порівняйте отримане число з числом, від якого віднімали.
- Яке число отримали? (Попереднє).

- Наша робота завершилась складанням таблиці додавання і віднімання числа 1



1+1=2 2-1=1

2+1=3 3-1=2

3+1=4 4-1=3

4+1=5 5-1=4

5+1=6 6-1=5

6+1=7 7-1=6

7+1=8 8-1=7

8+1=9 9-1=8



Релаксація

Ми достатньо розв’язували прикладів, а тепер відпочинемо.

Для цього трішечки пофантазуємо. Ми були в зимовому лісі і бачили, як важко вижити в суворих умовах. На хвилину уявимо себе на місці зайчика, чи білочки, чи тієї ялиночки, яку зрубують для когось із нас.

Прийом «перетворення».

Нас вразили ваші висловлювання. Бережіть і допомагайте кожному звірятку, кожній пташці, деревцю і травинці, і квіточці на нашій землі.

2. Первинне закріплення.

а) За складеними таблицями додавання і віднімання, але без відповідей, учні повторюють таблицю додавання і віднімання числа 1

б) За складеною таблицею додавання учні читають лише відповіді.

Висновок: в І таблиці відповіді складають ряд чисел від 2 до 10.

За складеною таблицею віднімання учні читають лише відповіді.

Висновок: в таблиці ІІ відповіді складають ряд чисел від 1 до 9.



V. Закріплення і поглиблення раніше вивченого матеріалу.



1. №2

4+1+1=

10-1-1=

9-1-1 =

(Діти називають відповіді).

2. №3

- Уважно подивіться на малюнок і складіть задачу.

- Скільки сиділо пташок? (9)

- Скільки пташок полетіло? (1, а тоді ще 1)

- Складіть умову задачі?

- Хто поставить запитання до задачі? (Скільки пташок залишилось на годівниці)

- Хто сформулює задачу?

- Якою дією розв`яжемо задачу? (віднімання)

- Чому? (Щоб дізнатись, скільки залишилось, потрібно відняти)

- Яка відповідь задачі?



- Коли ми виходили з лісу, то побачили поранену тваринку. Це маленька косуля. Ми ходимо стежкою, а тваринки бігають по всьому лісу, і косуля поранила ніжку. Нам потрібно її полікувати, покликати лікаря. Лікар прийде, якщо ви правильно розв`яжете в зошитах приклади.



При цьому ви повинні згадати, як правильно записати цифри і дотримуватись каліграфічних вимог при розв’язуванні цього завдання.

(Учні самостійно записують у віконечка відповіді в зошиті з друкованою основою)



- Ви справилися з завданням, молодці! І цим допомогли косулі вилікувати ніжку.

- Подорож наша, як і урок, підійшла до завершення.



V. Підсумок уроку.

- Таблицю додавання і віднімання якого числа ми склали?

Чи все було зрозуміло?
Чи засвоїв кожний з вас тему?

Приголосні звуки
Вікторина «Природознавство»
Додавання й віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток
Здоров’я та його ознаки
Що є справедливим?
Луки — природне угруповання

Реферати
  • Всі реферати
  • Архітектура
  • Астрономія, авіація
  • Аудит
  • Банківська справа
  • Безпека життєдіяльності
  • Біографія, автобіографія
  • Біологія
  • Бухгалтерський облік
  • Військова кафедра
  • Географія
  • Геологія
  • Гроші і кредит
  • Державне регулювання
  • Діловодство
  • Екологія
  • Економіка підприємства
  • Економічна теорія
  • Журналістика
  • Іноземні мови
  • Інформатика, програмування
  • Історія всесвітня
  • Історія України
  • Історія економічних вчень
  • Краєзнавство
  • Кулінарія
  • Культура
  • Література
  • Макроекономіка
  • Маркетинг
  • Математика
  • Медицина та здоров'я
  • Менеджмент
  • Міжнародні відносини
  • Мікроекономіка
  • Мовознавство
  • Педагогіка
  • Підприємництво
  • Політологія
  • Право
  • Релігієзнавство
  • Промисловість
  • Сільське господарство
  • Сочинения на русском
  • Соціологія
  • Литература на русском
  • Страхування
  • Твори
  • Фізика
  • Фізична культура
  • Філософія
  • Фінанси
  • Хімія
  • Цінні папери
  • Логіка
  • Туризм
  • Психологія