Прийди, весно, з радістю…
Мета. Учити читати поезію про весну, передавати голосом, мімікою, жестами весняний настрій.

Повторити пори року, назви місяців. Закріпити знання учнів про народний календар. Ознайомити з народними традиціями, пов’язаними із приходом весни .

Виховувати любов до джерел народних традицій. Викликати бажання вивчати історію народу, фольклор і поширювати його.

Учити берегти і примножувати традиції свого народу.



Матеріали до уроку. Олекса Воропай «Звичаї нашого народу»,

Василь Скуратівський «Український рік» «Дідух»,

Н О Будна, З Л Головко «Збірник художніх творів»

Позакласне читання, 4 клас.



Учитель Мазур Олена Сергіївна

Спеціалізована школа № 200 м. Київ



Хід уроку

І Організація учнів до уроку.

ІІ Актуалізація знань.

Ой вже сніг кругом розтанув

І травичка зеленіє.

Ще й пташок цвірінька зграя

Що це, діти, означає?

Це до нас прийшла

І весела й запашна,

І пахуча і співуча

Довгожданная весна!



-Як ви здогадалися, що це весна?

-Які ще пори року ви знаєте? Назвіть їх ознаки.

- Назвіть весняні місяці. Чому саме так вони називаються?

-Це ви самі придумали? А звідки ми можемо про це дізнатися?

- Про назви місяців та ще багато цікавого про народні обряди,

традиції ви можете дізнатися з книг:

Олекса Воропай «Звичаї нашого народу»,

Василь Скуратівський «Український рік» «Дідух»,

( Книги демонструє вчитель, пояснюється значення слова дідух )

ІІІ Постановка проблемного питання.

Чи знаєте ви, що означають слова:
БЕРЕЗОЛЬ

СОЧЕНЬ

ПРОСИНЕЦЬ

ВЕРБНИК

Що означає кожне слово? Ввімкніть свою уяву, фантазію
розкажіть, що ви уявляєте?

Словникова робота з кожним словом.

Висновок:Усе це давні народні назви місяця березня.

ІV Оголошення теми уроку.

Промінчик лагідно всміхнувся.
У лісі пролісок проснувся.

Все прокидається від сну

Стрічаєм дівчину - Весну!

(Н Гуркіна «Березень»)

Заходить дівчинка у вінку з весняних квітів і читає вірш

Олександр Олесь «Весна, весна! Радійте, діти»

Щось ми віршами заговорили. Настрій піднявся, хочеться
сміятися, танцювати, співати. А давайте цей урок присвятимо

поезії про весну.

Згадайте, які вірші про весну ви вже знаєте.
Тарас Шевченко «Встала весна»

Олена Пчілка «Весняні квіти»

Дмитро Павличко «Весна»

Павло Тичина «Хор Лісових Дзвіночків»

V Фізкультхвилинка. (На весняну тематику)

VІ Робота з підручником.

- Візьміть «Збірник художніх творів» Знайдіть ст. 134

і прочитайте всі разом заголовок.

« Прийди, весно, з радістю»

Коли так кажуть? (коли хочуть щоб настала весна, прийшло тепло, прилетіли птахи, розцвіли квіти…)
Сьогодні ми прочитаємо віршики, які допоможуть нам зрозуміти, як приходить весна.
Микола Вінграновський «Кіт, зима та весна»

Микола Лисич «Березень»

Олександр Олесь «Журавлі»

Василь Симоненко «Засівна»

Постановка проблемного питання:

- Діти, коли українці засівають?

- А чи не переплутали у цьому вірші пори року? Чи не переплутали у цій пісеньці Новорічне свято із весняним?

- Ні, це зовсім інша Засівна. ЇЇ співають щоб вшанувати ниву,

засіяну зерном.

- Для наших предків Новий рік наставав тоді, коли просиналася після зимового сну природа: пробуджувалися струмки і текли потоками, піднімалися по корінню дерев соки і наливали бруньки на деревах і кущах. Пробивали льодяну кірку перші зелені паростки, з’являлися тендітні проліски…

( У цей час іздалеку доноситься пташиний щебет: запис на декількох мобільних телефонах з різних кінців класу. Створюється ефект весняного гаю)



УРИВОК З ЛЕГЕНДИ

…Були часи, коли люди вірили в те, що саме навесні відкривалися Небесні ворота і на Землю спускалася щаслива дорога. Саме тією дорогою і приходила весела, щедра богиня весни – Лада – богиня радості, краси, щастя. Приходила у супроводі теплих вітрів, громів та блискавиць, дрібненького дощику та пташиних співів…

Давайте і ми перенесемося у ті часи. Уявимо себе на зеленій галявині серед квітів та пташок і піснями та хороводами будемо закликати весну.
Музична частина.

Учні водять хороводи, співають веснянки, гаївки за вибором учителя, або ті, що вивчили на уроках музики. У центрі хороводу - богиня Лада, дівчинка у весняному вінку.

VІІ Підсумок уроку.

Що сподобалося на уроці?
Що нового дізналися?
Що, можливо, здивувало?
Чому наші предки так шанували весну?
Яке значення ця пора року мала для землеробів?
Згадайте прислів’я, які ви чули раніше.
Весняний день – рік годує.

Весна засіває – осінь збирає.

Як ми можемо вшанувати рідну землю?
Що ми можемо зробити?


Ми можемо посадити дерево, кущ, квіти у своєму дворі.

А ще можемо зробити годівниці і повісити біля свого будинку чи школи, щоб привабити птахів. Підготуємося до зустрічі птахів.

1 квітня – Всесвітній День зустрічі птахів.

На згадку дітям дарують обрядове печиво «весняних соловейків»

VІІІ Завдання додому.

Водойми в Україні
Задачі на знаходження невідомого від’ємника. Знаходження значень виразів
Домашні улюбленці. Живий куточок
Тварини навесні. Зустрічаємо птахів
Откуда взялась модельная походка?
Интимная гигиена

Реферати
  • Всі реферати
  • Архітектура
  • Астрономія, авіація
  • Аудит
  • Банківська справа
  • Безпека життєдіяльності
  • Біографія, автобіографія
  • Біологія
  • Бухгалтерський облік
  • Військова кафедра
  • Географія
  • Геологія
  • Гроші і кредит
  • Державне регулювання
  • Діловодство
  • Екологія
  • Економіка підприємства
  • Економічна теорія
  • Журналістика
  • Іноземні мови
  • Інформатика, програмування
  • Історія всесвітня
  • Історія України
  • Історія економічних вчень
  • Краєзнавство
  • Кулінарія
  • Культура
  • Література
  • Макроекономіка
  • Маркетинг
  • Математика
  • Медицина та здоров'я
  • Менеджмент
  • Міжнародні відносини
  • Мікроекономіка
  • Мовознавство
  • Педагогіка
  • Підприємництво
  • Політологія
  • Право
  • Релігієзнавство
  • Промисловість
  • Сільське господарство
  • Сочинения на русском
  • Соціологія
  • Литература на русском
  • Страхування
  • Твори
  • Фізика
  • Фізична культура
  • Філософія
  • Фінанси
  • Хімія
  • Цінні папери
  • Логіка
  • Туризм
  • Психологія