«Навколо світу за 45 хвилин» (складні випадки правопису великої букви)

Мета: повторити складні випадки правопису великої букви; формувати правописні вміння; удосконалювати вміння вживати велику букву в писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів толерантність, повагу до культури, історії й мови інших народів.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Орфографія: написання слів іншомовного походження.

Синтаксис: речення, текст.

Лексикологія: ознайомлення з фразеологічним складом української мови.

Топоніміка: ознайомлення з історією походження українських назв міст, річок.

Міжпредметні зв’язки:

Географія: написання великої букви в географічних назвах.

Історія: написання великої літери в іменах історичних особистостей та назвах історичних подій.

Література: правила написання назв літературних творів.

Мистецтвознавство: написання великої літери в іменах видатних діячів мистецтва, назв музеїв та світових архітектурних пам’яток.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Вид уроку: урок-подорож.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

ІІІ. Ознайомлення десятикласників із темою, метою і завданнями уроку

IV. Виконання системи дослідницьких завдань, спрямованих на розвиток орфографічних умінь і навичок, мовної та загальної ерудиції, а також творчих здібностей

Слово вчителя. Проте ми не можемо вирушити, не визначивши маршруту. Я заздалегідь готувалася до нашої подорожі та вже склала маршрутний лист, але містер Фікс намагається нам перешкодити. Він запустив вірус у мій комп’ютер і через це всі великі літери стали малими, а лапки зникли.

Дослідження-відновлення

 • Необхідно відновити всі назви та правильно їх записати.

Школа, тролейбусна зупинка площа свободи, міський залізничний вокзал, станція київ, київський залізничний вокзал, станція метро вокзальна, станція метро либідська, центральний автовокзал, міжнародний аеропорт бориспіль, аеропорт париж-орлі, місто париж, ейфелева вежа, собор паризької богоматері, тріумфальна арка, набережна ріки сени, палац-музей лувр, вулиця єлисейські поля, готель дю комерс.

Матеріал для вчителя. Школа, тролейбусна зупинка «Площа свободи», міський залізничний вокзал, станція Київ, Київський залізничний вокзал, станція метро «Вокзальна», станція метро «Либідська», центральний автовокзал, Міжнародний аеропорт «Бориспіль», аеропорт Париж-Орлі, місто Париж, Ейфелева вежа, Собор Паризької Богоматері, Тріумфальна арка, набережна ріки Сени, палац-музей Лувр, вулиця Єлисейські поля, готель «дю Комерс».

Далі маршрут обірвано.

Робота в групах (по 3–4 учні)

 • Завдання: продовжити маршрут, знайшовши ще 10 географічних місць, де можна здійснити зупинки, на задану букву (користуючись картою світу).

Кожна група отримує букву й карту світу.      

Слово вчителя. Отже, ми у Франції. Але починати екскурсію, на мою думку, не можна, не знаючи історії країни та її видатних діячів. Містер Фікс залишив мені запитання, на які ви повинні правильно відповісти, щоб ми змогли продовжити нашу подорож. Ми повинні лишити записи для містера Фікса на дошці.

 • До дошки виходять два учні й записують відповіді, що їм підказує клас.

1. Усесвітньо відомий казкар, автор казки «Червоний Капелюшок». (Шарль Перо) 2.Французький мислитель, композитор, педагог, письменник, автор роману «Нова Елоїза». (Жан-Жак Руссо)3. Французький генерал, вісімнадцятий Президент Франції, перший Президент П’ятої республіки. (Шарль де Голль) 4. Відомий французький учений, океанограф, режисер, винахідник аквалангу. (Жак Ів Кусто) 5. Ще один відомий француз, його ім’я ви всі добре знаєте. Це вигаданий герой — літературний персонаж. Він був четвертим товаришем бравих мушкетерів. (Д’Артаньян)

Слово вчителя. Париж здавна вважався культурним центром, містом краси й романтики. Недаремно, що митці з усього світу намагалися потрапити в Париж. Так, з історією цього міста пов’язано багато всесвітньо відомих імен. Їх тайни дбайливо оберігає кладовище Пер-Лашез. Пер-Лашез, без сумніву, найвідоміший цвинтар-музей у світі. Тут поховані такі знамениті особистості, як: П’єр Абеляр і його кохана Елоїза, Жан-Батист Мольєр, П’єр

Бомарше, Оноре де Бальзак, Оскар Уайльд, Марсель Пруст, Гертруда Стайн, Гійом Аполлінер, Поль Елюар, Ежен Делакруа, Амедео Модильяні, Джоаккіно Россіні, Винченцо Белліні, Жорж Бізе, Едіт Піаф, Сара Бернар, Ів Монтан, Нестор Махно.

Дослідження-відновлення

 • Відновити пропущені імена або прізвища видатних українців.  

Слово вчителя. Нарешті ми виконали запропоновані завдання. Але трошки затрималися. Отже, нам пора прискорюватися. Далі продовжувати шлях будемо ракетою «Антей». До речі, як правильно записати цю назву?

Робота з таблицею

 • Уважно роздивіться таблицю і дайте відповідь на запитання.   

 

 • Знайти і пояснити випадки диференційованих написань малої і великої букви.

1. Гей, ти ж, Земле моя золота! Перед ким, перед чим зави нила єси? (І. Багряний). 2. Вже одних колядників забрали войни, других — сира земля, треті стали дідами, а й досі віриться, що в твоєму дворі, біля тебе, стояли з одного боку місяць, з другого — ясна зоря… (М. Стельмах). 3. З дією Місяця на Землю пов’язують і припливи та відпливи, їх регулярність (З журналу). 4. Я за стигаю біля тата, але трохи й вірю, що на дорозі… може об’явитися з мішком за плечима Дід Мороз і підійде до нас (М. Стельмах). 5. Любив, їдучи на возі з лугу, дивитися, лежачи, на зоряне не бо (О. Довженко). 6. Ще над твоїм Великим Лугом, в твоїм степу іде за плугом чужинець — хитрий мамоніт (М. Філянський). 7. Поклала мати коло хати маленьких діточок своїх; сама заснула коло їх (Т. Шевченко). 8. З усіх два слова: «Мати» і «Вітчизна» — існують звіку тільки в однині (Б. Олійник). 9. І приходив до нього вовк-сіроманець, медвідь-набрідь, рак-неборак — приходили в гості до нього (В. Свідзинський). 10. У глибину моря спадають метеори з тих пропастей, де в тьмі іскрить Великий Віз (В. Бобанський). 11. До тебе, Батьківщино — земле вічна, ведуть усі стежки й усі до роги (Б. Антонович). 12. Один за одним зникли дні, і їх пітьма, і їх вогні, і розгорта для всіх племен свою чергу — останній день (М. Філянський). 13. Ой, збирала Маргаритка маргаритки на горі. Розгубила маргаритки Маргаритка у дворі (Народна творчість).

 • З довідки дібрати ім’я, записати відновлений фразеологізм та пояснити його значення.

1. Без … й вода не освітиться.

2. … з себе корчить.

3. Язиката …

4. Бити, як … козу.

Довідка. Хвеська, Гриць, Івана Іванович, Сидір.

Відповідь. 1. Без Гриця й вода не освітиться. 2. Івана Івановича з себе корчить. 3. Язиката Хвеська. 4. Бити, як сидорову козу.

Слово вчителя. Поки ви відповідали, з Землі керівник польотів повідомив, що ми не можемо повернутися на Україну, якщо не виконаємо завдання, доручене Урядом України. Він прислав зашифроване послання. Список, у якому є назви міст України, історію походження яких треба з’ясувати, ви отримали раніше.

Учитель відкриває дошку, на ній такий запис:

Завдання Уряду України групі дослідників:

1. Розшифрувати назви міст:

Жито і мир; Петро, Дніпро.

Микола; Іван Франко.

Відповідь. Житомир, Дніпропетровськ, Миколаїв, Івано-Франківськ.

2. З’ясувати історію походження назв Львів, Харків, Чернігів, Полтава.

Аудіювання

СОБАКИ-КОСМОНАВТИ

Чи знаєте ви, що першими в космос літали собаки?

Собаки допомагали вченим в освоєнні міжзоряного простору. Альбіна, Лайка, Білка та Стрілка, Мушка, Бджілка, Чорнушка, Звьоздочка, Угольок — це собаки-космонавти. Цікаво те, що всі собаки, які побували у космосі,— дворняги. Це пояснюється тим, що безпородні собаки не тільки кмітливіші за своїх аристократичних родичів, але й більш стійкі до різних нервових навантажень, легше переносять усякі життєві негаразди.

 • Назвіть, будь ласка, клички тварин, що згадані в тексті. Як їх правильно їх записати?

Слово вчителя. Правильно. Тоді у мене трохи складніше запитання.

Чи у всіх випадках слова Земля, Місяць, Сонце пишуться з великої літери?

(Тільки якщо позначають астрономічні поняття.) А які ще назви в українській мові можуть уживатися як з малою, так і з великою літерою?

Самостійне топонімічне дослідження

 • Учні мали завчасно дослідити походження назв запропонованих українських міст і річок, що по них протікають, і підготувати невелику доповідь.

V. Підсумок уроку

VI. Домашнє завдання

 • Дібрати текст про рідне місто (село). Пояснити у ньому випадки вживання великої літери.

Довідка

П’єр Абеляр — французький богослов, філософ-схоласт і поет. Відомий нещасним коханням до своєї учениці Елоїзи, що стало причиною їх ув’язнення в монастирі.

Жан-Батист Мольєр — французький комедіограф, автор п’єси «Міщанин-шляхтич».

П’єр Бомарше — французький драматург і публіцист епохи Просвітництва, автор комедії «Весілля Фігаро».

Оноре де Бальзак — французький письменник, автор циклу романів під загальною назвою «Людська комедія», серед яких найбільш відомі «Гобсек»,«Батько Горіо», «Шагренева шкіра».

Оскар Уайльд — англо-ірландський письменник. Автор роману «Портрет Доріана Грея».

Марсель Пруст — французький письменник, есеїст та критик, що здобув світове визнання як автор роману-епопеї «У пошуках втраченого часу», одного з найвизначніших творів світової літератури двадцятого століття.

Гертруда Стайн — американська письменниця, автор терміну «втрачене покління». Мала вплив на художнє та літературне життя Парижу до Першої світової війни (Пабло Пікассо, Ернест Хемінгуей, Френсіс Фітцджеральд та ін.).

Гійом Аполлінер — французький поет польського походження, художник, критик. Провідник авангардної паризької літератури. Автор вірша «Міст Мірабо».

Поль Елюар — французький поет, один із засновників дадаїзму.

Ежен Делакруа — французький художник доби романтизму. Малював історичні картини, іноді натюрморти та портрети. Його другом дитинства був Олександр Дюма.

Амедео Модильяні — італійський художник і скульптор, яскравий представник експресіонізму.

Джоаккіно Россіні — італійський оперний композитор.

Винченцо Белліні — італійський оперний композитор.

Жорж Бізе — видатний французький композитор, диригент і піаніст епохи романтизму.

Едіт Піаф — французька співачка й акторка, одна з найвідоміших естрадних співачок світу.

Сара Бернар — французька актриса, яка вважається еталоном акторської майстерності. Станіславський високо оцінив її виконання ролі Гамлета. Віктор Гюго, Еміль Золя входили до кола прихильників її таланту.

Ів Монтан — французький кіноактор та співак італійського походження.

Нестор Махно — ватажок анархістського руху 1917–1921 років, керівник повстанських загонів. Наш співвітчизник — народився в селі Гуляйполе Катеринославської губернії (нині Запорізької області).


Звернення до читача. М. Сингаївський «До школи». Які книги ти читаєш?
Тварини – живі організми
Урок позакласного читання 4 клас Творчість Лесі Українки
Идеальная осанка
Віднімання виду 53-8. Творча робота над задачею
Ваш имидж

Реферати
 • Всі реферати
 • Архітектура
 • Астрономія, авіація
 • Аудит
 • Банківська справа
 • Безпека життєдіяльності
 • Біографія, автобіографія
 • Біологія
 • Бухгалтерський облік
 • Військова кафедра
 • Географія
 • Геологія
 • Гроші і кредит
 • Державне регулювання
 • Діловодство
 • Екологія
 • Економіка підприємства
 • Економічна теорія
 • Журналістика
 • Іноземні мови
 • Інформатика, програмування
 • Історія всесвітня
 • Історія України
 • Історія економічних вчень
 • Краєзнавство
 • Кулінарія
 • Культура
 • Література
 • Макроекономіка
 • Маркетинг
 • Математика
 • Медицина та здоров'я
 • Менеджмент
 • Міжнародні відносини
 • Мікроекономіка
 • Мовознавство
 • Педагогіка
 • Підприємництво
 • Політологія
 • Право
 • Релігієзнавство
 • Промисловість
 • Сільське господарство
 • Сочинения на русском
 • Соціологія
 • Литература на русском
 • Страхування
 • Твори
 • Фізика
 • Фізична культура
 • Філософія
 • Фінанси
 • Хімія
 • Цінні папери
 • Логіка
 • Туризм
 • Психологія